Dziś chcemy przeprosić eucharystycznego Jezusa za sprzeniewierzanie się Jego przykazaniu miłości, za grzech podziałów i kłótni nie tylko w życiu społecznym i politycznym, ale także w naszym życiu osobistym, na co dzień. Chcemy przeprosić za grzech podziałów w Kościele i wśród wierzących.

Reklama

Kardynał Stanisław Dziwisz wzywał również młode osoby do pozostania w kraju. Metropolita krakowski zaznaczał, że w roku świętowania 25lecia odzyskania przez Polskę wolności trudno pogodzić mu się z faktem, że tak wiele młodych osób szuka pracy poza granica kraju.

Drodzy młodzi przyjaciele! Tu jest wasz kraj. Tutaj zostaliście wychowani i wykształceni. Dlatego tutaj przede wszystkim starajcie się pomnażać nasze dobro wspólne. Od was zależy przyszłość naszej ojczyzny! Umiłujcie ją, warto dla niej żyć! - mówił kardynał Dziwisz.

Metropolita krakowski przypominał, że za dwa lata w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Do Krakowa przyjadą wtedy tysiące młodych wiernych z całego świata. Musimy dobrze się przygotować się do tego wydarzenia.

Zróbmy wszystko, aby Kraków okazał się miastem otwartym, przyjaznym, wiernym wartościom, na których budował przez wieki swoją duchową tożsamość. Dlatego już teraz proszę i wzywam, by z naszego miasta zniknęły miejsca grzechu i zgorszenia. Nie tym chcemy zaimponować młodzieży świata, pielgrzymom i turystom. Chcemy imponować naszą duchowością, kulturą i tradycją. Chcemy ukazać piękno miasta z jego zabytkami i dziełami sztuki - mówił krakowski metropolita.

Reklama

Na krakowskim rynku zgromadził się tłum wiernych, który wcześniej przeszedł w tradycyjnej procesji z okazji święta Bożego Ciała z Wawelu przed Bazylikę Mariacką.

Metropolita krakowski wyrażał również poparcie, dla medyków, którzy podpisali „Deklarację wiary lekarzy”. Za swoją deklarację wielokrotnie nagradzany był brawami przed tłum wiernych zgromadzonych przed Bazyliką Mariacką.

Nie godzi się ograniczać lekarzom konstytucyjnego prawa do klauzuli sumienia, bo na nim opiera się porządek moralny. Lekarzom, którzy pomimo przewidywanej krytyki odważyli się złożyć „Deklarację Wiary”, należy się nasz szacunek i wdzięczność - podkreślał były sekretarz Jana Pawła II.

Deklarację dla lekarzy katolickich stworzyła przyjaciółka Jana Pawła II Wanda Półtawska. Proponuje w niej, żeby lekarze i studenci medycyny nie dokonywali zabiegów aborcji, zapłodnienia metodą in vitro oraz nie przepisywali środków antykoncepcyjnych.

Lekarzy, którzy podpisali deklarację wiary poparł zespół Episkopatu do spraw duszpasterstwa służby zdrowia i chorych. Pismo, w którym biskupi „całym sercem” popierają inicjatywę Wandy Półtawskiej trafiło do rzecznika praw obywatelski, ministra zdrowia oraz do Sejmu i Senatu.