Rok Polski w Rosji został odwołany - potwierdził rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski. O tej decyzji poinformowany został rano ambasador Rosji w Polsce Alexander Alekseev.

Reklama

Marcin Wojciechowski na konferencji Prasowej wyjaśniał, że ta decyzja to konsekwencja postawy Rosji wobec Ukrainy. Jak tłumaczył Polska od samego początku rezerwowała sobie prawo, że Rok Polski w Rosji może zostać odłożony, jeśli sytuacja na Ukrainie i wokół Ukrainy będzie eskalować. Wojciechowski dodał, że przykre jest to, że do eskalacji doszło i Polska niejako została zmuszona do podjęcia takiej decyzji.

Rzecznik MSZ zapewniał zarazem, że odwołanie Roku Polski w Rosji nie jest efektem polskich działań: "nie polskie działania doprowadziły do podjęcia takiej decyzji".

Decyzję o odwołaniu Roku Polski w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 roku podjął polski rząd w związku z sytuacją na Ukrainie i zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

Jak poinformowała w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, decyzję tą silnie rekomendowali ministrowie spraw zagranicznych i kultury. Rzeczniczka rządu powiedziała, że sytuacja polityczna w Europie i to, co robi Rosja, nie pozwala na normalną współpracę kulturalną.

- Nie możemy mówić, że nic się nie stało - podkreśliła Kidawa-Błońska i dodała, że polskim artystom trudno by było brać udział w takich obchodach, tym bardziej, że większość z nich chciała odwołania Roku.

- W związku z sankcjami UE za naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy plany przeprowadzenia Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce będą odłożone. I to na długo - mówił z kolei Radosław Sikorski.

Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że przygotowania do obchodów i tak były od dłuższego czasu spowolnione. - Zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą nie pozwala podjąć dalszych działań dotyczących przygotowań do Roku - mówiła Kidawa-Błońska. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

Rzeczniczka rządu ma nadzieję, że w kolejnych latach uda się przeprowadzić podobną inicjatywę w Polsce i w Rosji.

Oprócz osiągnięć kulturalnych Rok Polski w Rosji i Rosji w Polsce miał promować też nasze gospodarki i naukę. W kwietniu MSZ poinformowało, że polityczna część Roku zostanie ograniczona.