Sławomir Opala o kulisach swojej pracy w Komendzie Stołecznej Policji opowiadał w dokumencie "Prawdziwe Psy", był tez pierwowzorem komisarza "Despero" z  kryminalnego serialu "Pitbul" Patryka Vegi. 

Były funkcjonariusz wydziału zabójstw miał 48 lat.

Jego przeszłość jest niejednoznaczna. W 2011 roku Sławomir Opala został aresztowany w związku ze śledztwem ws. działalności mafii pruszkowskiej. Zarzucano mu udział w grupie przestępczej, branie łapówek, wymuszenia rozbójnicze. Według prokuratury przekazywał gangsterom informacje o planowanych akcjach policji. Za ci dostawał  pieniądze i narkotyki.

Zeznaniami obciążył go jeden z gangsterów, który zyskał status "świadka koronnego" pogrążając pruszkowskich bossów - "Wańkę" i "Maliznę".

Ale Opala nie przyznał się do winy. W jego obronie stanął także Patryk Vega. Były policjant nie chciał jednak walczyć latami o dobre imię w sądzie, dobrowolnie poddał się karze 2,5 roku więzienia.

Zakład karny opuścił w 2013 roku. I wydawało się, że powoli układa sobie życie. Opala miał w planach wydanie książki, wystąpił też w nowym serialu kryminalnym Vegi. Jego przyjaciel napisał na Facebooku: Musiało być naprawdę źle, a my nic nie widzieliśmy i nie pomogliśmy - czytamy w serwisie.