Ranking najtańszych i najdroższych samorządów w Polsce opublikował dwutygodnik "Wspólnota". Autorzy zestawienia policzyli, a potem porównali wydatki samorządów w całej Polsce. Samorządy zostały podzielone na poszczególne kategorie: ze względu na to czy to samorząd miejski czy wiejski oraz ze względu na liczbę mieszkańców.

Reklama

Urzędy w całej Polsce więcej wydają na internet, zagraniczne podróże służbowe urzędników oraz ekspertyzy i opinie. Tną za to wydatki m.in. na remonty bieżące, telefony stacjonarne i komórkowe.

W grupie miast wojewódzkich wygrał Toruń, przegrała zaś Warszawa. Roczne wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą w Toruniu niespełna 201 zł, a w stolicy - 492 zł. Za Toruniem plasują się Poznań, Białystok i Łódź.

Z rankingu wynika, że najdrożsi w Polsce są urzędnicy z gminy Nowe Warpno (zachodniopomorskie) – tam w 2013 r. na urzędników wydano 3082,18 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W kategorii gmin wiejskich najtańszy samorząd w Polsce to Grybów - wydatki 154,81zł. Drugie miejsce ma Chełmiec (wydatki 155,81zł), a trzecie miejsce Łącko (169,06 zł).

Ranking najtańszych polskich samorządów powstaje od 14 lat.