Część kandydatów na prezydentów miast została już zatwierdzona przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości. W kilku miastach, w tym w Krakowie, decyzji wciąż nie ma.

Reklama

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział IAR, że o urząd prezydenta Krakowa mógłby ubiegać się Jarosław Gowin. - Nie ma przeszkód, gdyby sam był zainteresowany - zaznaczył Błaszczak. Polityk PiS podkreślił jednocześnie, że podczas rozmów na temat zjednoczenia prawicy, ambicją Gowina był start z list PiS do parlamentu.

Mariusz Błaszczak dodał, że kandydaci w wyborach samorządowych wywodzić będą się nie tylko ze środowisk lokalnych, ale także spośród obecnych parlamentarzystów. Przypomniał, że jest kilka osób które wywodzą się z samorządu i chciałyby tam wrócić. Wymienił kandydata PiS na prezydenta Warszawy Jacka Sasina oraz kandydata na prezydenta Gdańska Andrzeja Jaworskiego.

Błaszczak zaznaczył, że celem PiS jest samodzielne rządzenie, a nie zakładanie koalicji. - Traktujemy zarówno PSL jak i SLD jako konkurencję polityczną, a więc nie zakładamy żadnych koalicji tym bardziej że byłyby egzotyczne - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Dziś konsultacje z regionami kończy szef PO Donald Tusk. Z kolei SLD ma podjąć decyzję, czy do wyborów iść z Twoim Ruchem.