W listopadzie specjalistyczne laboratorium Urzędu w Łodzi zbadało kolejne 10 partii popularnych gumek i zawieszek do wyplatania bransoletek. 8 z nich zostało pobranych przez Inspekcję Handlową ze sklepów na terenie całego kraju, dwie pochodziły z przesyłek zatrzymanych na granicy przez służby celne. Oprócz zestawów gumek, badane były także zawieszki. Laboratorium sprawdzało obecność ftalanów - związków chemicznych, których występowanie w zabawkach w stężeniach wyższych niż 0,1 procent jest zabronione z uwagi na negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dzieci.

Reklama

Analiza laboratoryjna wykazała, że żadna z próbek pochodzących ze sklepów nie zawiera szkodliwych substancji. Natomiast badania zawieszek zatrzymanych na granicy przez funkcjonariusz Służby Celnej ponownie wykazały przekroczenie poziomu stężenia ftalanów. Zakwestionowane zabawki - komplety zawierające 10 i 23 różnego rodzaju zawieszek - nie zostaną dopuszczone do swobodnego obrotu na terenie Unii Europejskiej.

UOKiK, który przygląda się tym zabawkom od połowy września otrzymał też z czterech państw Unii Europejskiej potwierdzenie, że w zbadanych przez nie zestawach nie wykryto ftalanów w niedozwolonych ilościach.