W dotychczasowych granicach administracyjnych miasta nie byliśmy już w stanie się rozwijać, więc aby się nie cofać potrzebowaliśmy nowej przestrzeni, stąd pomysł połączenia z gminą - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Reklama

Prezydent miasta ocenia, że projekt się udał ponieważ gmina Zielona Góra nie została przez miasto wchłonięta, ale doszło do połączenia. - Na dowód tego przygotowano specjalny pakiet korzyści dla mieszkańców dotychczasowej gminy - podkreśla prezydent Zielonej Góry. W krótkiej perspektywie czasu postanowiono zrównać ceny biletów komunikacji miejskiej w powiększonym mieście, podwoić liczbę kursów autobusów MZK na obszarze dotychczasowej gminy, obniżyć podatek od nieruchomości i podatek rolny. W perspektywie pięciu lat władze miasta zapowiadają zainwestowanie co najmniej stu milionów złotych na swoich nowych obrzeżach.

Zmiany w przeciwnym kierunku przeprowadzono w nadmorskim Władysławowie, które z dużego miasta przekształciło się w gminę miejsko-wiejską. Taki zabieg ma uporządkować stan prawny na terenie takich jak Karwia, Chałupy czy Jastrzębia Góra, które dotychczas były formalnie częścią Władysławowa, jak i ułatwić pozyskiwanie funduszy unijnych - tłumaczy wiceburmistrz Władysławowa Wiesława Karczewska.

Od dzisiaj zwiększyła się również liczba miast w Polsce. Ten status otrzymały wielkopolski Chocz i świętokrzyska Stopnica. Swoje granice nieznacznie poszerzą również Jarocin i Murowana Goślina.