Muzeum Państwowe Auschwitz- Birkenau przypomina twierdzę. Jutro na obchody 70 rocznicy wyzwolenia dawnego obozu przyjadą prezydenci z 12 krajów, a także koronowane głowy i premierzy. W sumie 42 delegacje z całego świata.

Reklama

Ochrona przebiegu uroczystości będzie najpoważniejszą operacją dla policji w tym roku. Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości będzie czuwać ponad 1600 policjantów, w tym wielu pirotechników oraz antyterrorystów. Dodatkowo nad Oświęcimiem będzie krążył helikopter z kamerą termowizyjną, a na dachach budynków rozmieszczeni będą snajperzy z BOR. Ponadto zamkniętych będzie wiele dróg. Policjanci będą kierować na objazdy. Apelujemy, aby dostosowywać się do ich poleceń i prosimy o wyrozumiałość - mówi Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej policji.

Minister spraw wewnętrznych wydała rozporządzenie, w którym zakazuje 27 stycznia, noszenia broni na terenie Oświęcimia. Dodatkowo od rana do wieczora w promieniu pięciu kilometrów od muzeum i pięciuset metrów wysokości nie przeleci żaden samolot czy dron.