Kluczową przyczyną są wydarzenia na Ukrainie, które wypełniły przestrzeń relacji polsko-rosyjskich - uważa koordynator badania Łukasz Mazurkiewicz prezes ARC Rynek i Opinia. Jak zaznacza rozmówca IAR, tematy które dwa lata temu przesądzały o wizerunku Rosjan w oczach Polaków, takie jak śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej i oddanie wraku samolotu, w tym roku zeszły na dalszy plan.

Reklama

Zdaniem Łukasza Mazurkiewicza, konflikt na Ukrainie i polityka Rosji względem tego państwa czy wobec Europy to czynnik, który zmiótł pewne kruche oznaki poprawy w relacjach polsko-rosyjskich.

Podobne badanie przeprowadzono w 2012 roku. Teraz w skojarzeniach Polaków dotyczących Rosji dominują sprawy polityczne i konflikt na Ukrainie. W oczach Polaków wartości typowe dla Rosjan to m.in. duma, szacunek do władzy, honor i wolność. Polacy rzadziej postrzegają Rosję jako kraj nowoczesny i bogaty, a częściej jako niedemokratyczny. Z badań wynika również, że o ile w oczach Polaków nieznacznie zmienił się wizerunek zachodnich państw, o tyle zmieniło się postrzeganie naszych wschodnich sąsiadów.

Poprawił się wizerunek Białorusi, która przed dwoma laty była postrzegana podobnie jak Rosja - zaznacza Łukasz Mazurkiewicz. Jak wyjaśnia ekspert, zmianę tę należy wiązać z niejednoznaczną polityką Białorusi wobec konfliktu na Ukrainie, a także z konsolidacją świadomości regionalnej. Poprawił się także wizerunek Litwy i samej Ukrainy, co nie powinno nas dziwić oczywiście - mówi Łukasz Mazurkiewicz. I dodaje, że przed dwoma laty w postrzeganiu Ukrainy panowała nieufność.

Badanie przeprowadzono metodą sondażową w listopadzie i grudniu 2014 roku na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku od 15 lat.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sondaż CBOS: Największą niechęcią darzymy Rosjan, lubimy Czechów i Słowaków>>>