Gry na automatach tylko w kasynach. Ustawa o grach hazardowych jest zgodna z konstytucją. Tak orzekł Trybunał w pełnym składzie, jeden sędzia złożył zdanie odrębne. Sędziowie zajęli się przepisami na wniosek Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sądu Rejonowego Gdańsk - Południe. Pytania miały związek z nakazem prawa unijnego, według którego projekty przepisów ogólnounijnych należy notyfikować do Komisji Europejskiej.

Reklama

Ma to na celu zapobieganie powstawaniu nowych barier w swobodnym przepływie towarów, świadczeniu usług i prowadzeniu działalności na wspólnym rynku. Ponieważ w przypadku ustawy o grach hazardowych przepisy zostały uchwalone w ekspresowym tempie, sądy miały wątpliwość czy brak notyfikacji nie wpływa na niekonstytucyjność ustawy. Sędziowie uznali, jednak, że brak konsultacji z Unią w tym przypadku nie naruszyło demokratycznego systemu państwa.

Wiceminister finansów Jacek Kapica tłumaczył, że notyfikacja wydłużyłaby cały proces legislacyjny co umożliwiłoby organizatorom gier na automatach wystąpienie o zezwolenia na nowe punkty gier. Rynek zostałby zakonserwowany na najbliższe 5 lat, a - jak dodał - poseł Borys Budka - nowa ustawa biznes hazardowy miała ukrócić. To był jej główny cel - podkreślał przedstawiciel Sejmu.

ZOBACZ TAKŻE: Cichy powrót jednorękich bandytów>>>