W Szczecinie powstanie pomnik Lecha Kaczyńskiego - zadecydowano dziś podczas Rady Miasta. Uchwała przeszła 15 głosami radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz bezpartyjnego klubu prezydenta miasta Piotra Krzystka. Siedmioro radnych było przeciwnych, troje wstrzymało się od głosu. Uchwała przeszła bez dyskusji.

Reklama

Zdaniem Pawła Muchy, radnego PiS, zasłużone dla regionu postaci powinny być honorowane w przestrzeni publicznej: Lech Kaczyński był postacią wybitną. Przypominam, że to on podjął decyzję o budowie terminalu LNG w Świnoujściu. Mamy powody aby być mu wdzięczni.

Budowa pomnika budzi emocje wśród mieszkańców Szczecina, a nikt się ich nie zapytał o zdanie, nie zaproponowano konsultacji społecznych" - oburza się Arkadiusz Marchewka, radny PO.

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć w centrum Szczecina na skwerze jego imienia przy Bramie Królewskiej. Postawienie monumentu to inicjatywa społeczna. Pomnik ma być sfinansowany wyłącznie ze składek mieszkańców Szczecina.

Szczecin nie jest pierwszym miastem z pomnikiem prezydenta. W Radomiu jest już pomnik pierwszej pary, choć o jego budowę trwała ostra walka polityczna. Z kolei do tej pory w Warszawie nie udało się uzgodnić stanowiska w sprawie budowy monumentu poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej - części rodzin nie podoba się lokalizacja, zaproponowana przez władze. Z kolei prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ani myśli się zgodzić na pomnik na Krakowskim Przedmieściu, którego chce choćby Jarosław Kaczyński.