Reklama

W krótkim przemówieniu, szefowa rządu, Ewa Kopacz zauważyła, że poszczególne pokolenia w różny sposób pielęgnują pamięć o powstańcach. Na nas spoczywa zaś wyjątkowy obowiązek wobec ojczyzny i historii.

Dziś odchodzą bowiem ostatni uczestnicy II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. To od młodszych będzie zależało to, w jaki sposób pamięć o bohaterskiej walce naszych przodków przetrwa próbę czasu.

Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że Grób Nieznanego Żołnierza odsłonięto równo 90 lat temu. Dziś jest on wymownym symbolem powstańczych walk oraz świadkiem historii. Na pamiątkowych osiemnastu tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza można dostrzec istotne daty w historii polskiego wojska i polskiej niepodległości. Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że ta symbolizująca Powstanie Warszawskie świeci dziś najjaśniej.

Podczas uroczystości, odczytano także specjalną odezwę do narodu przypominającą o 71. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zawarto w niej prośbę o godną postawę podczas godziny "W", czyli o godzinie 17.00, symbolizującej początek walk z hitlerowskim okupantem.