Z utrudnieniami muszą się liczyć pasażerowie pociągów. W związku z upałami pociągi muszą ograniczać prędkość jazdy, dlatego mają opóźnienia - wyjaśnia Beata Janowczyk z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W czwartek było około 150 pociągów, a na 40 dworcach kolejowych podróżni dostawali napoje.

Reklama

Pociągi zwalniają ze względu na bezpieczeństwo. Szyny pod wpływem temperatury reagują w taki sposób, że może dojść do wykolejenia - dodaje Janowczyk.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że utrudnienia dotyczą także ruchu drogowego.

Polskie Sieci Energetyczne apelują o ograniczenie zużycia prądu. Upały przekładają się na poziom wody i temperaturę w polskich rzekach, a to negatywnie wpływa na warunki chłodzenia generatorów i ogranicza produkcję - tłumaczy Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Energetycznych, który jednocześnie apeluje do konsumentów energii, żeby w godzinach największego zapotrzebowania, czyli od 11 do 15 ograniczyć zużycie.

Reklama

Jak mówi prezes Majchrzak, jeśli wrażliwy odbiorca prądu będzie chciał się dostosować do tego apelu, to ograniczy użycie energochłonnych urządzeń, takich jak pralki, suszarki do bielizny, zmywarki czy klimatyzatory.