Jutro znalezienie otwartego sklepu może być trudniejsze niż zwykle. Prawnik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie, Aleksandra Zagajewska przypomina, że 15 sierpnia jest świętem i zgodnie z przepisami tego dnia placówki handlowe nie działają. Zatrudnieni tam tego dnia mają wolne.

Reklama

Rozmówczyni IAR wyjaśnia, że przepisy nie nakazują zamykania sklepów, tylko odpoczynek dla ich pracowników. Dotyczy to tych, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Właściciel sklepu może w sobotę sam stanąć za ladą lub podpisać z kimś dodatkową umowę na ten dzień. Niedopuszczalne jest podpisywanie dodatkowej umowy z osobą zatrudnioną już na etacie.

Ci, którzy chcą załatwić sprawę w urzędzie muszą sprawdzić czy ten jest dzisiaj czynny. Urzędnicy mogą odbierać dzień wolny. Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak tłumaczy poinformował, że stołeczny magistrat jest dziś nieczynny. Decyzję podjęła prezydent miasta w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.

Zwolennicy wolnych dni podkreślają, że dzięki nim pracownicy są bardziej wypoczęci i wydajni. Przeciwnicy twierdzą, że każdy dzień odpoczynku oznacza mniejsze zarobki dla przedsiębiorców.

Przed Polakami w tym roku jeszcze kilka wolnych dni: 1 i 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia.