Monika Olejnik przypomniała, że wedle ustawy płeć może zmienić osoba, która nie jest w związku małżeńskim, natomiast zmiana płci nie jest przeszkodą dla zawarcia związku małżeńskiego.

Reklama

Józef Kloch wycofał się i stwierdził, że „musiałby wejść w argumentację prezydenta” i podkreślił, że prezydent miał prawo do zawetowania ustawy, a Sejm może to weto odrzucić. - Pan prezydent jest wolny w swoich decyzjach - mówił duchowny w Radiu ZET.

Józef Kloch kwestionował jednak procedurę zmiany płci. -Jeśli komuś się coś wydaje, to niekoniecznie tak jest. To jest dość newralgiczny punkt - stwierdził, więc Monika Olejnik zapytała, czy jego zdaniem „prawo w Polsce powinno dopuszczać zmianę płci”. - Dla mnie nauka i biologia jest zasadnicza, ale to są dorośli ludzie, którzy mogą robić co chcą. Dla mnie jest warstwa nauki i ja zostaję na tym poziomie - odpowiedział.

Kloch nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy osoba, która zmieni płeć, może przystąpić do komunii. - Człowiek, który zmienił płeć, i z nikim nie żyje, po prostu jest sobie dalej. Trzeba by zapytać dobrych teologów, czy jest jakaś przeszkoda dla sakramentów - powiedział były rzecznik KEP.