Chrześcijanie i muzułmanie razem przeciw przemocy popełnianej w imię religii - to hasło Szesnastego Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Główne obchody zorganizowano w domu parafialnym przy katedrze na warszawskiej Pradze. Oprócz wspólnej modlitwy refleksji nad Biblią i Koranem głównym punktem spotkania była rozmowa katolików i muzułmanów dotycząca tegorocznego tematu Dnia Islamu, czyli przemocy w imię religii.

Reklama

Mufti Tomasz Miśkiewicz reprezentujący polskich Tatarów mówi: Muzułmanie porzucicie przemoc. W rozmowie z IAR dodaje, że terroryści podpierają się Islamem i Koranem. Jego zdaniem społeczność muzułmańska powinna się temu przeciwstawiać i pokazywać, że Islam to religia pokoju. Wtórował mu inny uczestnik rozmowy, ksiądz Jacek Uchan z Kościoła rzymskokatolickiego. Ten, kto wierzy nigdy nie będzie mordował- odpowiedział pytany przez IAR. Na potwierdzenie tych słów przypomniał najważniejsze chrześcijańskie przykazanie miłości Boga i bliźniego.

Spotkanie zakończyło przekazanie sobie znaku pokoju. Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 roku. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski, jako dzień modlitw poświęcony islamowi.

Reklama

Dziś i w następnych dniach podobne spotkania odbędą się także w Katowicach, Krakowie i w Szczecinie.

Reklama