Z inicjatywą nadania abp. seniorowi Archidiecezji Gdańskiej honorowego obywatelstwa Gdańska wystąpiła część gdańskich radnych Platformy Obywatelskiej. Na czwartkowej sesji rady uchwała w tej sprawie została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich radnych PO i PiS, z których złożona jest gdańska rada.

Reklama

Kilka dni temu abp Tadeusz Gocłowski trafił do szpitala. Jego następca na stanowisku metropolity gdańskiego - ks. abp Sławoj Leszek Głódź w ostatni piątek zwrócił się do wiernych z prośbą o modlitwę w intencji swego poprzednika. Hierarcha przyznał, że stan zdrowia arcybiskupa jest "bardzo ciężki".

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł zbliżonych do Archidiecezji Gdańskiej, arcybiskup Gocłowski został 21 kwietnia przewieziony nieprzytomny do szpitala z udarem mózgu.

W uzasadnieniu do uchwały nadającej tytuł abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu gdańscy radni przypomnieli, że historia Gdańska ostatnich kilkudziesięciu lat w sposób nierozerwalny związana jest z osobą i działalnością Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Odcisnął na niej swoje głębokie piętno. Czas jego posługi biskupiej w grodzie nad Motławą przypadł na jeden z najbardziej burzliwych i przełomowych okresów w historii Polski: stan wojenny i próbę stłamszenia sił wolnościowych przez totalitarny reżim, czas nowo odżywających nadziei i pielgrzymek do Polski Jana Pawła II, wreszcie odzyskanie niepodległości i budowę wolnej oraz demokratycznej III Rzeczypospolitej – zaznaczyli radni.

Gdańscy radni już raz - w kwietniu 2006 r., zdecydowali o nadaniu abp Gocłowskiemu honorowego obywatelstwa. Wówczas jednak hierarcha odmówił przyjęcia tego tytułu. Przyczyną była wypowiedź jednego z miejscowych radnych, który zasugerował, że takie uhonorowanie hierarchy to efekt toczącej się wówczas kampanii wyborczej. W rozmowie z PAP Gocłowski wyjaśniał wtedy, że sugestie o uczestnictwie biskupa w akcji wyborczej osobiście go "obrażają". Demokracja to głównie odpowiedzialność za słowo, powinniśmy się tego uczyć - zastrzegł.

Tadeusz Gocłowski urodził się 16 września 1931 roku w Piskach, gdzie rodzice zakupili gospodarstwo rolne, po powrocie z emigracji w USA.

31 grudnia 1984 r. po śmierci biskupa Lecha Kaczmarka został mianowany biskupem gdańskim. Od 25 marca 1992 r. był arcybiskupem metropolitą gdańskim. Sprawowanie urzędu zakończył 26 kwietnia 2008 r. Był jednym z przedstawicieli Kościoła w obradach Okrągłego Stołu w 1989 r. W 2011 roku odznaczony został Orderem Orła Białego.