"Elementem postępowań będą także zaniechania i +dziwne decyzje+ niektórych sądów i sędziów, którzy wydawali decyzje w sprawach reprywatyzacyjnych - powiedział Święczkowski na konferencji prasowej. Sprecyzował, że chodzi m.in. o decyzje sądów o ustanawianiu kuratorów dla właścicieli nieruchomości (przedwojennych właścicieli, którzy już od dawna nie mogli żyć - PAP).

Będzie także wyjaśniany wątek dotyczący bierności i zaniedbań przedstawicieli służb specjalnych w latach poprzednich, a także ewentualnie innych ministerstw czy urzędów centralnych - oświadczył prokurator krajowy.

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro mówił w kontekście dzikiej reprywatyzacji o "zastanawiającej bierności władz miasta Warszawy".

Powiedział również, że były sprawy, w których "oczywistymi dowodami przestępstw" były podsłuchy i inne dokumenty, a mimo to odmawiano śledztw lub je umarzano - choć służby specjalne przedstawiały prokuraturze wiele tomów akt. Należy zadać pytanie, czy wpływy środowisk, które czerpały korzyści z tej formy przestępczości (...), miały przełożenie na działania innych organów państwa i bierność władz stołecznych, w tym zaniechania po stronie prokuratury - dodał minister.