Marokańczyk mimo, że wygrał bieg zrezygnował z miejsca na podium. Powodem takiej decyzji była informacja, że nie otrzyma za swoje zwycięstwo nagrody pieniężnej. W rozmowie z tvn24.pl Janusz Sztompke, dyrektor organizującego bieg Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji stwierdził, że zwycięzca podpisał regulamin i stwierdził, że zna jego treść. Mimo to brak nagrody dla Elarsi był zaskoczeniem. – Oświadczył wtedy, że jednak nie zapoznał się z regulaminem. Na początku biegu nie chciał podawać swoich danych, startował anonimowo, nie wiedzieliśmy o jego narodowości – mówi w rozmowie z tvn24.pl dyrektor.

Reklama

Po biegu poprosił o skreślenie go z listy zwycięzców i nie wszedł na podium. Wskutek jego decyzji na pierwsze miejsce „awansował” Dawid Kubiec a na drugie Sylwester Lepiarz. Pierwszy otrzymał nagrodę w wysokości 1100 zł, drugi 900.

W rozmowie z portalem Echo Dnia tłumaczył, że startował głównie dla wygranej, bo jest to jego sposób zarabiania na życie.

W 2018 Bieg Konstytucji odbył się po raz drugi i po raz drugi w regulaminie pojawił się zapis: Z uwagi na patriotyczny charakter imprezy nagradzani będą wyłącznie uczestnicy narodowości polskiej.

I Bieg Konstytucji, odbywał się w Skarżysku 3 maja 2017. Na linii startu stanęło ponad 160 zawodników z całego kraju, w tym wielu utytułowanych biegaczy. Gościem honorowym był polski maratończyk, Jerzy Skarżyński.

Według Janusza Sztompke, dyrektora Miejskiego Centrum Sportu i Rekreacji, z którym rozmawiał dziennik.pl, zapis nie wzbudzał i nie wzbudza kontrowersji. - Chodzi głównie o nagrodzenie naszych lokalnych biegaczy - dodał Sztompke.

Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Skarżysku-Kamiennej jest organizatorem biegu przy współudziale: Urzędu Miasta, Miejskiego Centrum Kultury, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej i Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.