Aktualne alerty ostrzegawcze dotyczą Śląska, Dolnego Śląska, Mazowsza, Wielkopolski, Łódzkiego i Opolskiego.

Reklama

Pierwszy stopień zagrożenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów dotyczących sytuacji pogodowej.

Przed burzami ostrzegło w poniedziałek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa" - zaapelowało RCB.

Prognoza pogody na 1 i 2 maja

Reklama

Jak podaje IMGW, północna i północno-zachodnia Europa będzie zasięgu niżów z ośrodkami nad Wielką Brytanią i Morzem Północnym, w strefie frontów atmosferycznych. Pozostałe rejony kontynentu będą w podwyższonym ciśnieniu. Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad Morza Północnego, na wschodzie kraju zaznaczy się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Nad zachodnie rejony kraju napłynie chłodne powietrze polarne morskie, wschód pozostanie w gorącym zwrotnikowym powietrzu.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa.

Reklama

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, a na północnym wschodzie, wschodzie i na Pogórzu Karpackim także burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 17 st., 19 st. na Pomorzu i zachodzie kraju do 22 st. w centrum i 26 st. na krańcach wschodnich, chłodniej na wybrzeżu: od 15 st. do 17 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, południowo-zachodni i zachodni, tylko w części północno-wschodniej słaby, zmienny. W czasie burz i wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu wzrastające do dużego i miejscami tam niewielkie, przelotne opady deszczu. Na Podlasiu stopniowo zanikające burze. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz wiatr porywisty.

W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu i zachodzie okresami wzrastające do dużego i miejscami tam przelotne opady deszczu, a na krańcach południowo-zachodnich także burze. Temperatura maksymalna 15 st., 17 st. na Pomorzu i zachodzie kraju, 21 st. w centrum, do 26 st. na Podkarpaciu, chłodniej nad morzem: od 13 st. do 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego. Temperatura minimalna 10 st. Wiatr słaby, zmienny. W środę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 22 st. Wiatr słaby, północno-wschodni.