Proces cywilny wytoczony przez parafian z Szalejowa Górnego biskupowi świdnickiemu Ignacemu Decowi rozpoczął się w czwartek przed Sądem Okręgowym w Świdnicy – poinformowano PAP w sekretariacie tego sądu. Pod pozwem podpisało się około 20 mieszkańców Szalejowa Górnego. Chcą, by biskup przeprosił za to, że - ich zdaniem - twierdził, iż wieloletni proboszcza kościoła św. Jerzego ks. Krzysztof Trybulec ma nieślubne dziecko.

Ks. Trybulec w 2016 r. został odwołany przez biskupa Deca z parafii w Szalejowie Górnym. Odwołał się od tej decyzji do Watykanu, gdzie podtrzymano decyzję biskupa. Lokalne media pisały wówczas, że według niektórych mieszkańców Szalejowa Górnego, bp. Dec twierdził w Watykanie, iż ks. Trybulec ma nieślubne dziecko z gospodynią. Podano, że parafianie sfinansowali badanie DNA, które wykluczyły ojcostwo proboszcza.

Kuria odpiera zarzuty podniesione w pozwie. Rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Daniel Marcinkiewicz w wydanym jeszcze w ubiegłym roku oświadczeniu podkreślił, że nieprawdą jest, jakoby Biskup Świdnicki przed Stolicą Apostolską twierdził, że Ksiądz Krzysztof Trybulec jest ojcem jakiegokolwiek dziecka.

Prawdziwe przyczyny odwołania Księdza Krzysztof Trybulca z urzędu proboszcza Parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym związane są z innymi faktami, które ze względu na dobro Kościoła i Księdza, zostały przedstawione zainteresowanemu i Stolicy Apostolskiej na jej prośbę. Kongregacja ds. Duchowieństwa podtrzymała decyzję Biskupa Świdnickiego i jego motywację - głosi oświadczenie.

Przed świdnickim sądem parafianie domagają się od bp. Deca przeprosin i 5 tys. zł zadośćuczynienia, które ma być przeznaczone na cele charytatywne - przekazano PAP w sekretariacie świdnickiego sądu.