Alert RCB to nowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Powstaje na podstawie otrzymywanych z ministerstw i służb (np. z policji, straży pożarnej) oraz z urzędów i instytucji centralnych (np. IMGW), a także z urzędów wojewódzkich informacji o zagrożeniach.

Reklama

Jak informuje RCB, w sobotę alert został uruchomiony na terenie województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego oraz na terenie południowych powiatów województw: wielkopolskiego (gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, szamotulski, średzki, śremski, turecki, wolsztyński), mazowieckiego (białobrzeski, garwoliński, gostyniński, grodziski, grójecki, kozienicki, lipski, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, przysuski, Radom, radomski, sochaczewski, szydłowiecki, Warszawa, warszawski zachodni, zwoleński, żyrardowski).

"Alert RCB otrzymają mieszkańcy tych terenów w związku z bardzo silnym i porywistym wiatrem, który prognozowany jest dziś (w sobotę – PAP) wieczorem i w nocy" – informuje RCB w sobotę na stronie internetowej. "Według prognoz IMGW wiatr w porywach może osiągać nawet 110 km/godz., co może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia" – ostrzega RCB.