Rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała PAP, że jedną z nich jest b. dyrektor w warszawskim ratuszu, a dwie pozostałe to osoby powiązane biznesowo i towarzysko z Mirosławem B., warszawskim przedsiębiorcą i handlarzem roszczeń do nieruchomości, którego wrocławski sąd aresztował 28 lutego. Mirosław B. jest podejrzany m.in. o korupcję w śledztwie dotyczącym warszawskich reprywatyzacji.

Reklama

- Tym dwóm osobom mają zostać przedstawione zarzuty podejmowania działań mających na celu utrudnienia postępowania przygotowawczego, aby jeden z podejrzanych uniknął odpowiedzialności karnej – wyjaśniła rzecznik.

Reklama

- Trzeci z zatrzymanych to były dyrektor w warszawskim urzędzie miasta. Prokuratura chce mu zarzucić przyjęcie korzyści majątkowej w zamian za wydanie decyzji odszkodowawczych dotyczących nieruchomości warszawskich – powiedziała PAP Bialik.

Temistokles Brodowski z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA powiedział PAP, że funkcjonariusze biura zatrzymali trzy osoby, ale o szczegóły sprawy odesłał do prokuratury. Zaznaczył, że trwają czynności z zatrzymanymi i przeszukania. - Po ich zakończeniu zatrzymani zostaną przewiezieni do Wrocławia. W prokuraturze regionalnej mają usłyszeć zarzuty – powiedział Brodowski.

Reklama

Mirosław B. pierwsze zarzuty w śledztwie dotyczącym warszawskich reprywatyzacji usłyszał na początku lutego, w marcu wrocławska prokuratura postawiła mu kolejne dwa – o charakterze korupcyjnym i zarzut współudziału w przestępstwie niedopełnienia obowiązków przez warszawskich urzędników.

B. jest podejrzany o to, że wręczył byłemu zastępcy dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakubowi R. 2 mln zł. Zdaniem śledczych w zamian R. miał wydać korzystną decyzję o użytkowaniu wieczystym nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63.

Śledczy zarzucili też B., że wręczył 30 tys. zł łapówki zatrudnionemu na stanowisku głównego specjalisty ds. nieruchomości w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jackowi W. W zamian W. miał niezgodnie z prawem prowadzić postępowanie administracyjne w sprawie nieruchomości przy Mokotowskiej 40 i Emilii Plater 15.