W poniedziałek w większości kraju temperatura wyniesie od 27 st. do 31 st. Chłodniej będzie jedynie na północy, zwłaszcza na wybrzeżu, gdzie termometry mogą pokazać od 23 st. do 26 st.

Reklama

Kolejne dni przyniosą upał właściwie w całym kraju. Temperatura może osiągać od 32 st. do 34 st. Ochłodzenie, ale tylko kilkustopniowe, nastąpi w czwartek. IMGW podkreśla, że będą takie noce, kiedy temperatura nie spadnie poniżej 20 st.

Po nieco chłodniejszym czwartku w piątek najprawdopodobniej napłynie powietrze zwrotnikowe i spowoduje znaczny upał. Kolejne niezbyt duże ochłodzenie nadejdzie dopiero w niedzielę.

Upałowi w nadchodzącym tygodniu dość często będą towarzyszyły burze. Już w poniedziałek wieczorem i w nocy na północnym zachodzie Polski wystąpią gwałtowne, a miejscami bardzo gwałtowne burze. Będą im towarzyszyły silne porywy wiatru, opady gradu i ulewny deszcz. W pozostałej części kraju będzie sucho i słonecznie.

We wtorek burze - miejscami gwałtowne - wystąpią głównie na zachodzie i w górach. W środę mogą wystąpić już w większej części Polski, ale nie na wschodzie. W z kolei pojawią się na wschodzie kraju, a spokojniej będzie na zachodzie. Wraz z ponownym napływem powietrza zwrotnikowego burzowo będzie również w weekend.

Jak podaje IMGW przez cały tydzień w najcieplejszej porze dnia obciążenie organizmu człowieka gorącem może być silne. Subiektywne odczucie temperatury będzie się utrzymywało "od gorąco do bardzo gorąco". Zbytnie gorąco w nocy może niekorzystnie wpływać na jakość snu.

Ograniczone możliwości wypoczynku i regeneracji w nocy mogą spotęgować uczucie znużenia i senności w kolejnych dniach.

IMGW rekomenduje, aby w najcieplejszych porach dnia pozostawać w chłodnym lub zacienionym miejscu.

Ze względu na możliwość odczuwania duchoty - czasami również w nocy - osobom starszym, przewlekle chorym i dzieciom zaleca się w najcieplejszej porze dnia odpoczynek w miejscach klimatyzowanych, zacienionych i przewiewnych.

Z uwagi na promieniowanie słoneczne zalecane są środki ochronne: nakrycie głowy, kremy z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne. Należy rozważyć noszenie odzieży o zmniejszonej termoizolacyjności. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu wody traconej z organizmu na skutek pocenia się. Przebywając na zewnątrz, należy zachować ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się - w miarę możliwości - nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację. Zachowajmy więc szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego. Upalnie nie będzie jedynie na północy kraju.

Reklama

Od początku czerwca utonęło 27 osób.

Wysoka temperatura zachęca do poszukiwania ochłody w wodzie. MSWiA oraz służby apelują o rozsądek w czasie wypoczynku nad wodą. Tylko od początku czerwca br. w Polsce utonęło już 27 osób. W ostatni weekend (8-9 czerwca) życie w wypadkach nad wodą straciło 8 osób.

Przyczyny tragedii to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych - dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.

Przypominamy, że tzw. „dzikie kąpieliska” możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji.

Natomiast, jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.