Informację na ten temat podało Radio Zielona Góra. Jarosław Kaczyński przekazał swoją "trzynastkę" stowarzyszeniu, po tym, jak maila w tej sprawie napisał do niego ojciec jednego z podopiecznych.

Reklama

Pan Jerzy z internetu dowiedział się, że prezes PiS ma zamiar przekazać swoją trzynastą emeryturę na cele dobroczynne i dlatego napisał do niego list. Opisał w nim, czym zajmuje się organizacja, która opiekuje się jego 15-letnim synem i poprosił go o wsparcie.

Zaskoczył go fakt, że Kaczyński przelał na konto Dalej Razem wspomniane 888,25 zł. - No powiem, bardzo wielkie zdziwienie, zaskoczenie. Wręcz powiem, nawet w tej chwili łzy mi się na oczy cisną - mówił pan Jerzy. Dodał, że zdaje sobie sprawę, że takich stowarzyszeń jest cała masa i dokonanie wyboru nie jest łatwe. – Tym bardziej to zaszczyt – stwierdził.

Zastępca rzecznika PiS w rozmowie z PAP podkreślił, że prezes partii, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, po wpłynięciu trzynastej emerytury wpłacił ją na cele charytatywne. - Prezes PiS wpłacił trzynastą emeryturę na ratowanie koni i wykup zwierząt z rzeźni - poinformował Fogiel.

Reklama

- Już po wpłacie przyszła prośba z fundacji "Dalej Razem", która pomaga osobom z autyzmem i wówczas prezes uznał, że wspomoże fundację dodatkowymi środkami, które nie pochodziły z jego trzynastej emerytury - dodał zastępca rzecznika PiS.

W taki obrót spraw trudno było uwierzyć także prezesowi stowarzyszenia Dalej Razem Sebastian Cycuła.

- Na początku myślałem, że ktoś zrobił sobie z nas żart. Staraliśmy się zweryfikować nadawcę. Dowiedzieliśmy się, że wpłata została wykonana na poczcie, ale też, że przy takiej czynności każdy może podać fikcyjne dane. Dopiero minister Elżbieta Rafalska potwierdziła, że to rzeczywiście Jarosław Kaczyński wpłacił pieniądze - powiedział Sebastian Cycuła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Okazuje się, że nie jest to pierwsza wpłata od polityka, która wpłynęła na konto Dalej Razem. Kilka lat temu 1 procent podatku przekazał organizacji prezydent Bronisław Komorowski.

Reklama

Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą, trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

"Trzynastą emeryturę" otrzymały także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Świadczenie przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.