Do przestępstwa doszło w czwartek. Starszy pan zachowywał się zgodnie ze wskazówkami oszusta, który oznajmił mu przez telefon, że bierze udział w policyjnej akcji. Zapowiedział, że przyjedzie do niego funkcjonariusz z kolejnymi instrukcjami.

Reklama

Kiedy przyszedł fałszywy policjant 81-latek usłyszał, że ma iść do banku, aby wypłacić pieniądze z konta. Tak też zrobił. Po wyjściu z banku przekazał oszustowi ponad 20 tys. zł.

Dopiero po powrocie do domu gorzowianin zorientował się, że popełnił błąd, ufając nieznanym ludziom i zgłosił sprawę policji.

Po raz kolejny przypominamy o zachowaniu czujności i ograniczonego zaufania. Oszuści żerujący na ufności osób starszych nie mają żadnych skrupułów, by pozbawić je wszystkich oszczędności. Policja nigdy nie żąda od nikogo pieniędzy i nie informuje o swoich działaniach – powiedziała Marzena Śpiewak z lubuskiej policji.

Dodała, że szczególnie ważną rolę w zapobieganiu tego typu przestępstwom mają bliscy seniorów, którzy powinni uczulać ich na te zagrożenie.

Śpiewak przypomniała, że w przypadku telefonu od nieznanych osób powołujących się na policję należy niezwłocznie to zgłosić, np. pod numer alarmowy 112.