Kossakowski był pytany w Radiu Plus, który program będą realizowali posłowie Zielonych - swojej partii, czy Koalicji Obywatelskiej, z której list startują. Przede wszystkim swojej partii, mamy własne punkty programowe, one w dużej mierze są zbieżne z programem Koalicji Obywatelskiej, ale w wielu punktach idą dalej, odważniej, są śmielsze - mówił lider Zielonych. W tym kontekście polityk był pytany o zapis z programu Zielonych, mówiący o tym, że ugrupowanie opowiada się przeciwko stałym bazom militarnym NATO na terenie Polski.

Reklama

Kossakowski (który w przeciwieństwie do drugiej współprzewodniczącej Zielonych Małgorzaty Tracz nie kandyduje w wyborach) stwierdził, że obecność Polski w NATO jest pożądana i ważna, zastanawiał się jednak, czy amerykańskie bazy w Polsce rzeczywiście zwiększają nasze bezpieczeństwo. To nie jest baza taka jak w Ramstein, w Niemczech, gdzie jest ho, ho, ho, wielkie miasteczko i wiadomo, że Amerykanie będą bronić - mówił.

Jesteśmy za tym, żeby obca obecność tutaj, amerykańska w formie baz była jak najmniejsza. To się nie zmienia w programie Zielonych. Uważamy, że sojusz obronny, jakim jest NATO także prowadzi politykę, która nam się nie podoba - w wielu krajach świata interwencje wojskowe - podkreślił lider Zielonych.

Przyznał, że Zieloni wywodzą się ruchów pacyfistycznych i opowiadają się za rozwiązywaniem wszelkich konfliktów bez użycia siły. Jesteśmy przeciwko militaryzacji kraju, przeciwko nastawianiu się tylko na wojnę - mówił. Polityk podkreślił jednocześnie, że Zieloni nie będą stawiali tej sprawy na ostrzu noża. Nie będziemy się kłaść Rejtanem, że żaden amerykański żołnierz nie może stanąć na polskiej ziemi - dodał.

W programie Koalicji Obywatelskiej - którą oprócz Zielonych tworzą PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska - w podrozdziale "Więcej NATO" zapisane jest, że obok własnych zdolności obronnych kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski ma przynależność do NATO. "Koalicja Obywatelska jest za wzmocnieniem i poszerzeniem obecności wojsk USA i NATO na terytorium Polski. Szczególną wagę przykładamy do dokończenia podjętej przez rząd PO-PSL współpracy przy budowie bazy antyrakietowej USA i NATO w Redzikowie, budowy infrastruktury państwa-gospodarza i magazynów sprzętu ciężkiego sojuszników" - zapisano.

Reklama