Rekord Guinnessa

Reklama

W tym tygodniu otrzymaliśmy z londyńskiego Biura Guinnessa oficjalnie zatwierdzenie tego wyniku, tym samym rekord stał się oficjalny – powiedziała organizatorka próby bicia rekordu Guinnessa Marta Dalecka z KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Rekord ustanowiły 2 czerwca br. Marlena Pogorzelczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Dominika Hoft z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziewczyny grały w boccia nieprzerwanie przez 25 godzin i minutę.

Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii sportu osób niepełnosprawnych w Akademickim Związku Sportowym – powiedziała Dalecka.

Próbę bicia rekordu przygotowało Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UZ oraz Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, organizacja tego wydarzenia była zwieńczeniem wieloletniej działalności w obrębie sportu osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Reklama

Studenci niepełnosprawni to nie tylko osoby, które wymagają rehabilitacji, to też osoby, które chcą rywalizować, brać udział w zawodach sportowych – zaznaczyła Dalecka.

Zielonogórska uczelnia od siedmiu lat organizuje turnieje w boccia dla osób niepełnosprawnych w ramach UZ BOCCIA CUP i od trzech lat prowadzi Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w tej grze.

Boccia to gra polegająca na umieszczeniu jak największej ilości bil jednego koloru (czerwone/niebieskie) w sąsiedztwie białej bili, wyrzucanej przez zawodnika rozpoczynającego grę. Rzuty wykonywane są w pozycji siedzącej lub stojącej. Wygrywa drużyna, która umieści najwięcej bil swojego koloru w sąsiedztwie białej bili.

Ta gra daje możliwość rywalizacji sportowej osobom z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale również zawodnikom z innymi dysfunkcjami ruchowymi na pełny udział w turniejach i rozgrywkach – dodała Dalecka.