Jak przekazał Rafał Trzaskowski ciepło dociera już do wszystkich dzielnic Warszawy. "Trwają prace nad przywróceniem go do okolic bezpośredniego sąsiedztwa wczorajszej awarii. Ruch nadal jest utrudniony - zachęcam do korzystania z komunikacji miejskiej. Na ulice miasta wysyłamy dodatkowe autobusy" - napisał w czwartek na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Reklama

Zgłoszenie awarii ciepłowniczej na wysokości ul. Powsińskiej 67 na Mokotowie wpłynęło do straży pożarnej w środę ok. godz. 9.45. Z rury ciepłowniczej z gorącą wodą, która uległa uszkodzeniu, nastąpił wyciek, przez co wytworzyły się duże ilości pary wodnej. Na miejscu utworzyła się wyrwa w ziemi i powstało rozlewisko wody o długości ok. 600 m, gdzie utknęło ok. 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

Wstępnie ustalono, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach.

Potwierdzamy, że dostawy ciepła do wszystkich dzielnic Warszawy są stabilne.

Agencja Gazeta / Fot. Dariusz Borowicz Agencja Gazeta

Jak informowała w czwartek Komenda Stołeczna Policji w dalszym ciągu w wyniku awarii magistrali ruch na ul. Powsińskiej od ul. św. Bonifacego do ul. Gołkowskiej w kierunku do centrum jest wyłączony, a na miejscu od wczoraj cały czas pracują policjanci.

Z kolei spółka Veolia Energia Warszawa SA. dostawca ciepła w stolicy przekazała w czwartek, że obecnie prace skoncentrowane są na przywróceniu "w pełni stabilnych dostaw ciepła do Ursusa oraz wznowieniu dostaw ciepła do budynków w obrębie ulic: Antoniewska, Trasa Siekierkowska, Idzikowskiego, Puławska, Limanowskiego, Gołkowska" - napisano w komunikacie.

Dodano, że przewiduje się, że dostawy ciepła w tej okolicy zostaną wznowione późnym wieczorem.

Strażacy otrzymywali w środę też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

Na miejscu pracowało też kilka załóg policyjnych m.in. stołeczna drogówka, której funkcjonariusze zabezpieczali skrzyżowania. Zablokowana jest m.in. ul. Limanowskiego w kierunku Wiertniczej i Powsińska, odcinek ul. Idzikowskiego, Gołkowska.

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, z powodu awarii mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu linii 131, 159, 162, 164, 180 ,185 i 187.

Trzaskowski: Koszty awarii poniesie Veolia

Reklama

Zarówno koszty ewentualne spowodowane awarią ciepłowniczą, jak i koszty usunięcia jej przyczyn spoczywają na spółce Veolia - podkreślił w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Poinformował także o zarządzeniu kontroli dostaw ciepła w żłobkach, szkołach i szpitalach w pobliżu miejsca awarii.

Jak zaznaczył, Veolia jest spółką prywatną i to ona odpowiada za wyjaśnienie przyczyn awarii. Zapewnił przy tym, że jeśli zajdzie taka potrzeba, wyjaśnianiem zajmie się również miasto.