Jak przekazała komisarz Iwona Jurkiewicz, policyjne działania zostały przeprowadzone w minionym tygodniu na terenie kilku województw - mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i opolskiego. W akcji policjantów CBŚP wsparli eksperci z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i lokalnych laboratoriów poszczególnych Komend Wojewódzkich Policji oraz policyjni minerzy – pirotechnicy - poinformowała Jurkiewicz.

Reklama

Wskazała, że głównym celem działań było sprawdzenie właściwego sposobu przechowywania, transportowania czy wprowadzania do obrotu materiałów koncesjonowanych. Przeszukano hurtownie, magazyny i sklepy zajmujące się obrotem środkami pirotechnicznymi, w stosunku do których zachodziło podejrzenie prowadzenia działalności niezgodnej z prawem - dodała policjantka.

Podczas akcji śledczy zabezpieczyli ponad 13 tysięcy nielegalnych petard i samodziałowych zestawów pirotechnicznych. Wśród przejętych materiałów pirotechnicznych znajdowały się wyroby z usuniętymi oznaczeniami wskazującymi ich klasę oraz takie, na których posiadanie wymagana jest koncesja MSWiA lub pozwolenie wojewody. Dodatkowo, w jednym ze sklepów w województwie zachodniopomorskim policjanci odkryli czarny proch, a w woj. mazowieckim i wielkopolskim zabezpieczono dwie jednostki broni oraz amunicję - tłumaczyła komisarz.

W trakcie akcji policjanci zatrzymali trzy osoby. Wśród nich był jeden mężczyzna, który został zatrzymany na terenie województwa opolskiego. Policjanci CBŚP wsparci przez funkcjonariuszy z Prudnika oprócz nielegalnych środków pirotechnicznych znaleźli u niego treści pornograficzne z udziałem nieletnich. Nagrania znajdowały się na nośnikach elektronicznych oraz sprzęcie komputerowym - podała Jurkiewicz. Zatrzymany mężczyzna usłyszał już zarzuty i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Jak poinformowała rzeczniczka CBŚP, zabezpieczone materiały pirotechniczne zostaną poddane analizie przez biegłego. W przypadku stwierdzenia przez niego, że są to improwizowane urządzenia wybuchowe, wówczas zostanie podjęta decyzja o ewentualnym przedstawieniu kolejnych zarzutów - podkreśliła.

Policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji, na co dzień nadzorują tematykę dotyczącą wyrabiania, przetwarzania, gromadzenia, posiadania, posługiwania się lub handlu samodziałowymi materiałami i urządzeniami wybuchowymi, których użycie może sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób albo mienia w znacznych rozmiarach oraz tych, których posiadanie jest zabronione - dodała Jurkiewicz.