Ostrzeżenie przed silnym wiatrem dotyczy całego terenu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i podlaskiego. Obejmuje też wschodnią część warmińsko-mazurskiego oraz nadmorskie części pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Reklama

Wiatr ma być umiarkowany i dość silny, nad morzem także silny - od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 70 km/h, nad morzem do 85 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Ostrzeżenie o oblodzeniu obejmuje całość województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Prawdopodobieństwo wystąpienia oblodzenia określono - w zależności od miejsca - na 70 do 90 proc.

Ostrzeżenia o oblodzeniu obejmują też niemal w całości obszary województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz we wschodniej części wielkopolskiego. Prawdopodobieństwo określono tam na 90 proc. Ostrzeżenie IMGW o oblodzeniu obejmuje też przygraniczne tereny województwa dolnośląskiego, w sumie osiem powiatów. Prawdopodobieństwo oblodzenia określono tam na 80 proc.

Dla części terenów nadmorskich IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne. Dotyczy możliwości wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wody - powyżej stanów ostrzegawczych - w zlewniach rzek. Dotyczy obszaru przylegającego do Zalewu Szczecińskiego, Żuław Wiślanych oraz nadmorskich terenów województwa pomorskiego.

Dodatkowo IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu w województwach małopolskim i śląskim, oraz oblodzeniem w podlaskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.