W opublikowanej na stronie Instytutu decyzji wskazano, że ze względu na sytuację epidemiologiczną – zachorowania na grypę oraz potencjalne zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 – od poniedziałku wprowadzono ograniczenie dostępu dorosłych osób odwiedzających IPZCD.

Reklama

Dyrektor placówki dr Marek Migdał przekazał, że w przypadku hospitalizacji dziecka wraz z nim może przebywać tylko jeden opiekun faktyczny, bez objawów infekcji wirusowej.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii i Rumunii.

Najczęstsze objawy jakie się wiążą się nowym koronawirusem i wywoływaną przez niego chorobą to gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczeniem. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.