W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych mszy świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie abp Gądecki.

Reklama

Abp Gądecki podkreślił, że "szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha". Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

Przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje mszy świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni – podkreślił abp Gądecki.

Reklama

Poprosił o modlitwę w intencji zmarłych na skutek koronawirusa. "Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją +Święty Boże, Święty Mocny…" – napisał w komunikacie przewodniczący Episkopatu Polski.

Reklama

Pomysł abp. Gądeckiego jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych