"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób" - czytamy w specjalnym komunikacie abp. Stanisława Gądeckiego, na stronie Episkopatu.

Reklama

Abp Gądecki przypomina, że biskupi wydają dyspensę od obowiązku niedzielnego chodzenia do kościołów. "Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu” –napisał. Jednocześnie wezwał też hierarchów, by - w czasie epidemii - sprawowali "opiekę duszpasterską nad wiernymi".

W oświadczeniu czytamy też, że abp Gądecki poprosił duchownych o odmawianie o 20:30 bez udziału wiernych różańca w intencji chorych, poprosił też, by w tym samym czasie podobną modlitwę odprawiali zwykli ludzie.