Jak przekazał Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Państwowa Inspekcja Sanitarna MSWiA zwolniła z kwarantanny 56 podchorążych przebywających w SGSP.

Reklama

Osoby te miały dwukrotnie wykonane testy, które wykluczyły obecność wirusa SARS-CoV-2. Ta grupa podchorążych w dniu 22 i 23 kwietnia br. powróciła do domów - poinformowała uczelnia.

Według informacji SGSP wśród podchorążych oraz kadry uczelni nie ma również nowych zakażeń. Dotychczas wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 77 podchorążych. Wszyscy przebywają w izolatoriach zewnętrznych poza terenem Uczelni.

Na terenie uczelni pozostaje na obserwacji niewielka grupa podchorążych, którzy mogli mieć potencjalnie kontakt z osobami z pozytywnym wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2 - poinformowano.

W środę uczelnia poinformowała o wykryciu koronawirusa o kolejnych 12 podchorążych, którzy przebywali na kwarantannie w SGSP w Warszawie.

Część podchorążych, których objęto kwarantanną dyslokowano również do innych jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Są to Centralna Szkoła PSP w Częstochowie, Szkoła Podoficerska PSP w Bydgoszczy i jej filia w Tylnej Górze, Ośrodek Szkolenia w Pionkach, KW PSP w Warszawie, oraz Ośrodek Szkolenia KW PSP w Olsztynie.

W piątek pracę rozpoczął specjalny zespół ds. wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażania koronawirusem w SGSP. Zespół zwrócił się do SGSP o udostepnienie dokumentacji związanej ze sprawą. W weekend członkowie zespołu odwiedzili ośrodki szkoleniowe i szkoły pożarnicze, gdzie rozlokowano podchorążych do odbycia kwarantanny.

W ubiegłym tygodniu Sejm, na wniosek klubu parlamentarnego Lewicy, wysłuchał informacji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego w sprawie sytuacji w SGSP w Warszawie. Kamiński przyznał, że w uczelni doszło do bardzo poważnego zaniedbania oraz zapewnił, że winni poniosą konsekwencje.