Pierwszy zgon z powodu zakażenia SARS-Cov-2 odnotowano we wtorek. Osoba zmarła miała choroby współistniejące.

Ośrodek Działalności Leczniczej w Warszawie obejmuje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy i Hospicjum stacjonarne, które zajmują się osobami ciężko lub przewlekle chorymi oraz chorymi terminalnie.

Reklama

W ubiegłym tygodniu ośrodek poinformował, że na jednym z czterech oddziałów Zespołu Opiekuńczo-Leczniczego odnotowano 21 przypadków koronawirusa wśród pacjentów oraz cztery przypadki zakażenia wśród personelu. Ośrodek podkreślał też, że od momentu wykrycia pierwszego przypadku zakażenia na oddziale całodobowo i nieprzerwanie pracę sprawują te same osoby: jeden lekarz, dwie pielęgniarki oraz czterech opiekunów medycznych.

W czwartek władze ośrodka przekazały, że poprzedniego dnia w szpitalu jednoimiennym zmarła pacjentka, która trafiła tam 8 kwietnia. W szpitalu jednoimiennym przebywa jeszcze jedna osoba z ośrodka, której stan określany jest jako stabilny.

Placówka podkreśliła też, że dzięki odzewowi na apel udało się zrekrutować "dość liczną grupę opiekunów", którzy zastąpią pierwotny skład, pracujący nieprzerwanie od tygodnia na zakażonym oddziale. Dodano jednak, że nadal trwają poszukiwania lekarza i pielęgniarek, którzy "umożliwią wyjście, z wyczerpującego fizycznie i psychicznie systemu dyżurów związanych z całodobowym pobytem na oddziale".

Do ośrodka trafiło też dodatkowe wyposażenie, m.in. fartuchy ochronne, maski, termometry bezdotykowe, a także płyny do odkażania i przyłbice. Przekazała je wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. W środę do ośrodka trafiły kolejne przyłbice od Kancelarii Prezydenta.

Nasze potrzeby, w zakresie zaopatrzenia w środki ochrony osobistej i odkażające (...) są oczywiście niewspółmiernie większe, ale cieszy każdy dar i świadomość, że jesteśmy słyszani - podkreśliły władze placówki.