Pisanie listów rozpoczęło się w sobotę o godz. 12.00. Zakończy w niedzielę w samo południe. Ten 24-godzinny maraton jest organizowany przez Amnesty International w związku z przypadającym w poniedziałek Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka.

Polski Maraton odbywa się w 68 miastach. Napisanie własnych listów w obronie kobiet zapowiedziało szereg znanych postaci, m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Aga Zaryan, Ewelina Flinta.

Centrum zliczania listów jest w Warszawie, gdzie Maraton rozpoczęła białoruska obrończyni praw człowieka Wiera Striemkowska, a zakończy Kasia Nosowska. W sobotę Maraton wsparła drużyna Legii, która przed meczem z Górnikiem Zabrze wyszła na murawę w koszulkach Amnesty, aby zachęcić kibiców do pisania listów.

Rok temu Polacy napisali prawie 22 tysiące listów (na ponad 110 tysięcy na świecie). Na 12 spraw z poprzedniego Maratonu, 6 znalazło już pozytywny finał. Po apelach AI zwolniono opozycjonistkę z Kongo Marie-Thérèse Nlandu Mpolo-Nene i etiopską dziennikarkę Serkalem Fasil.

Ewelina Flinta i Władysław Frasyniuk napisali listy w obronie zgwałconej dziewczyny z Al-Qatif skazanej na chłostę. Izabela Jaruga-Nowacka wystąpiła do władz irańskich w sprawie Delary Darabi.

Do godziny 6.00 rano Polacy napisali ponad 32 tysiące listów. Więcej informacji na stronie organizatorów maratonamnesty.blox.pl.