Jezusa biczowano: kilkadziesiąt razów rzemiennymi biczami zakończonymi ołowianymi kulkami rozerwało na strzępy skórę Jego ciała, czyniąc z nej jedną wielką ranę. Chrystus stracił ponad litr krwi. Korona cierniowa potwornie raniła Jego twarz i głowę, ostrymi kolcami przekłuwając skórę, wbijała się w czaszkę - pisze "Fakt".

Reklama

Chrystusa wyszydzano, pluto na niego. W końcu wziął na ramiona ciężką belkę i poszedł na Golgotę. Drewno boleśnie wbijało się w bark, tworząc głęboką, otwartą ranę na ciele Chrystusa. Wycieńczony, trzy razy upadał pod ciężarem belki. Idąc na górę skazańców czuł zapach palonej skóry i mdły zapach krwi tysięcy baranków. Niedaleko zabijano tysiące zwierząt na zbliżające się święto Paschy. Rzeź trwała od rana, bo trzeba było zdążyć upiec mięso przed zachodem słońca.

Gdy Chrystus wycieńczony dotarł na wzgórze, żołnierze zdarli z niego szaty. Drżącego, całego we krwi i ranach Jezusa Rzymianie położyli na krzyżu. Rozpostarli Mu ręce - pisze "Fakt". Długimi na ponad 11 centymetrów gwoździami, grubymi jak serdeczny palec, zaczęli przybijąć do krzyża nadgarstki. Prawą nogę wykręcili w kostce i uderzając młotkiem przytwierdzili do krzyża nogi Chrystusa. Gwóźdź przeszedł na wylot.

Nie mogąc znieść cierpienia, Jezus głośno zawołał: Eli, Eli, lema sabachthani? Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił? Skonał po kilku godzinach potwornej męki. Złożył ofiarę z samego siebie. Umarł, żeby nas zbawić - pisze "Fakt".

Wielki Piątek to najsmutniejszy dzień w roku. Dziś w kościołach nie odprawia się zwykłej Mszy Świętej, tylko nabożeństwo Wielkiego Piątku. Odbywa się po południu, bo Chrystus skonał o godzinie 15. Kapłani wchodzą w ciszy do kościoła i leżą krzyżem przed ołtarzem - pisze "Fakt". Tego dnia zakładają czerwony ornat, bo symbolizuje on krew i męczeństwo.

Reklama

Czytana jest Liturgia Męki Pańskiej. Po tym jest adoracja krzyża, który w Wielki Piątek osłonięty jest fioletową szatą, na znak żałoby i pokuty. Każdy może podejść i ucałować krzyż. Wierni przystępują do Komunii Świętej. Najświętszy Sakrament, zamiast do tabernakulum, jest przenoszony do specjalnie przygotowanego Grobu Pańskiego.

Wszystkich wierzących tego dnia obowiązuje ścisły post. Można zjeść tylko trzy posiłki bezmięsne, w tym jeden do syta - pisze "Fakt".