Krystyna Łybacka zmarła w poniedziałek wieczorem w poznańskim szpitalu. Miała 74 lata. Była posłanką I, II i III, IV, V, VI i VII kadencji. W latach 2014-19 zasiadała w Parlamencie Europejskim. W 2001 roku została ministrem edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. Resortem tym kierowała do 2 maja 2004 roku.

Reklama

W mediach społecznościowych politycy żegnali byłą szefową resortu edukacji.

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń podkreślił w swoim wpisie, że odeszła "wielka dama polskiej lewicy". "Wielkością jej było to, czego w polityce najmniej: mądrość, empatia, czułość i kultura. Będziemy tęsknić za Tobą, Krysiu" - napisał.

Liderka Inicjatywy Polskiej, wiceszefowa klubu Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka napisała z kolei: "Smutna wiadomość - zmarła Krystyna Łybacka. Minister edukacji, posłanka, ekspertka. Ale przede wszystkim przyzwoita, lojalna i silna osoba. Nieczęste w polityce. Żegnaj, Krystyno".

Reklama

Bartosz Arłukowicz, europoseł PO, polityk wcześniej związany z SLD, napisał: "Żegnam Cię z dobrym wspomnieniem. I szacunkiem".

"Smutna wiadomość. Odeszła Krystyna Łybacka. Dama polskiej polityki, wrażliwa społecznie, odnosząca się z szacunkiem do każdego człowieka. Żegnaj Krysiu" - napisała z kolei była polityk SLD, obecnie związana z KO Katarzyna Piekarska.

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski podkreślił, że była szefowa resortu edukacji to "osoba z klasą, elegancka i merytoryczna". "Mimo wszystkich różnic politycznych, można było z nią współpracować w PE w pewnych, ważnych dla Polski sprawach i rozmawiać bez poczucia zapuszczenia się w obszar pozacywilizacyjny. R.I.P" - napisał na Twitterze polityk.

Wiceszefowa klubu KO Katarzyna Lubnauer poinformowała z kolei na Twitterze, że umawiała się z Krystyną Łybacką na rozmowę o edukacji. "Nie zdążyłyśmy tego zrobić. Żal. Wyrazy współczucia dla rodziny" - napisała.

Na Twitterze także odniósł się do śmierci Łybackiej senator Adam Szejnfeld, wcześniej m.in. były wiceminister gospodarki. "O, rany boskie, Krysia nie żyje! Krystyna Łybacka, wykładowca akademicki, poseł na Sejm RP, Minister Edukacji Narodowej i Sportu, poseł do Parlamentu Europejskiego. Miła, elegancka, kulturalna, koleżeńska… Jaka szkoda…." - napisał.