Działania mają związek ze śledztwem przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej. W lokalach zajmowanych przez zatrzymaną przeprowadzone zostały przeszukania.

Reklama

Według informacji Prokuratury Krajowej (PK) grupa doprowadziła ponad 2 tys. osób, korzystających z funduszy do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o wartości nie mniejszej niż 600 mln złotych. Szkodę majątkową w funduszach oszacowano na co najmniej 90 mln złotych.

"Była prezes odpowiada za wystawienie dwóch nierzetelnych faktur VAT, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych na kwotę łączną 338 250 złotych brutto i pomocnictwo w ten sposób do przywłaszczenia mienia znacznej wartości w kwocie 258 300 złotych na szkodę jednej ze spółek portfelowych funduszu rolnego" - informuje biuro prasowe PK.

Według śledczych faktury były wystawiane na rzekome usługi polegające na opracowaniu i interpretacji ustawy o ustroju rolnym oraz interpretacji ustawy o prawie pierwokupu gruntów leśnych.

Jak informuje PK w ramach śledztwa dotychczas zatrzymano 30 osób, z czego 7 zostało aresztowanych. Łącznie zarzuty usłyszało 35 podejrzanych.

Po wykonaniu z zatrzymaną czynności procesowych prokuratura podejmie decyzję o środkach zapobiegawczych.