Zmarła zakonnica wraz innymi 15 zakażonymi siostrami szarytkami z chełmińskiego klasztoru przebywała w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, który pełni rolę jednoimiennego szpitala zakaźnego. Jej zgon został ujęty w niedzielnej statystyce Ministerstwa Zdrowia.

Reklama

Przed ponad tygodniem stwierdzono, że zakażona jest zakonnica z chełmińskiego klasztoru, która pracowała w Nowym Szpitalu w Świeciu. Krótko potem okazało się, że zakażone są również inne osoby - 41 sióstr, ksiądz i osoba świecka pracująca w klasztorze, a także czterech pracowników prowadzonego przez zgromadzenie domu pomocy społecznej, w którym przebywają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Przebadano ponad 300 osób z zakonu i DPS-u, a także osób mających z nimi kontakt. Nie stwierdzono, aby któryś z podopiecznych DPS-u był zakażony.

Do szpitala w Grudziądzu przewieziono 16 sióstr, a w izolatorium w Ciechocinku umieszczono 32 osoby – 27 sióstr i 5 osób świeckich.

Reklama

W ostatni weekend stwierdzono zakażenie czterech osób, które miały kontakt z pracownikiem świeckim klasztoru.

Rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól poinformował, że przeprowadzone zostały ponowne badania osób, których wcześniejsze badania nie wykazały zakażenia. W sobotę pobrano wymazy od zakonnic i już wiadomo, że wszystkie wyniki są negatywne. W niedzielę wymazy pobrano od 52 pracowników DPS-u, a w poniedziałek - od 40 pracowników i 149 podopiecznych tej placówki.