Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz poinformował w czwartek PAP, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa wpłynęło do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu 17 kwietnia. Wynikało z niego, iż od 2012 r. jedna z pracownic OPS w Łoniowie, odpowiedzialna za przygotowywanie wypłacania świadczeń socjalnych, wprowadzała do systemów elektronicznych fałszywe dane, a następnie przyznane na tej podstawie pieniądze przekazywała na swoje konto bankowe.

Reklama

12 maja na polecenie prokuratora zatrzymano 40-letnią Dorotę K. i doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Sandomierzu, gdzie prokurator przedstawił jej zarzut oszustwa, co do mienia znacznej wartości. Przesłuchana w charakterze podejrzanej przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu, złożyła wyjaśnienia – powiedział Prokopowicz.

Prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Sandomierzu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanej na okres 3 miesięcy. - W środę sąd uwzględnił wniosek prokuratora w całości. Na poczet kar finansowych, w tym obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono mienie podejrzanej – dodał rzecznik.

Zaznaczył, że w śledztwie kompletowany będzie materiał dowodowy niezbędny do jednoznacznego ustalenia okoliczności sprawy, w tym ostatecznego ustalenia okresu i wysokości kwoty wyłudzenia. Za czyn zarzucany podejrzanej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak dotąd sprawa była także badana przez specjalną komisję powołaną przez wójta gminy Łoniów. Z ustaleń urzędników wynika, że Dorota K., mogła wyłudzać pieniądze między innymi ze świadczeń socjalnych oraz programu 500 plus.

Środki, miały trafiać do około 100 osób, które nigdy nie składały wniosku o pomoc z programów socjalnych. W rzeczywistości pieniądze były przelewane na konto podejrzanej pracownicy. Wyłudzoną w ten sposób kwotę wstępnie oszacowano na ponad 1,3 mln złotych.

Pracownica została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Z samorządem była związana od 15 lat.