W siedmiu województwach - podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, lubelskim, łódzkim oraz w części województwa mazowieckiego - mogą wystąpić intensywne opady deszczu - poinformował w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Reklama

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami obowiązuje na obszarze województwa: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, lubelskiego, łódzkiego oraz w części województwa mazowieckiego.

W obszarach objętych ostrzeżeniami IMGW prognozuje wystąpienie deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym od 25 mm, miejscami nawet do 70 mm.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie dot. województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, a także części woj. śląskiego, zostało wydane w związku z intensywnymi opadami deszczu.

IMGW wydał też ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z prognozowanym wiatrem z kierunku północno-wschodniego na Zalewie Szczecińskim oraz dla Zalewu Wiślanego, Zalewu Wiślanego do Nogatu, zlewni Nogatu, zlewni Elbląga w związku z prognozowanym wiatrem z sektora północnego na Żuławach i na Zalewie Wiślanym.