Na pomniku Tadeusza Kościuszki w Warszawie, który stoi przy Placu Żelaznej Bramy pojawił się napis namalowany sprayem "Black Lives Matter".

Reklama

Warszawski pomnik jest kopią pomnika Tadeusza Kościuszki stojącego w Waszyngtonie. Pomnik w USA został zdewastowany w poniedziałek podczas zamieszek, które wybuchły po zabójstwie przez policjanta czarnoskórego George'a Floyda.

Do sprawy na Twitterze odniósł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Nie ma zgody na wandalizm. Zleciłem oczyszczenie pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie, który został zdewastowany minionej nocy" - napisał prezydent.

Z kolei rzeczniczka stołecznego ratusza poinformowała, że miasto złoży zawiadomienie o dewastacji pomnika na policję. Jesteśmy przeciwko aktom wandalizmu i niszczenia pomnika. Tym bardziej, że jest on chroniony - przekazała Gałecka.

Rzecznik śródmiejskiej policji nadkom. Robert Szumiata przekazał, że na miejscu pracował technik kryminalistyki. Szukamy również w pobliżu kamer, żeby zabezpieczyć ewentualne nagrania. Jeśli zgłoszenie się pojawi, będziemy mieć już zebrany materiał - dodał.