"Trzech proboszczów w diecezji płockiej poddało się kwarantannie w związku z możliwością zarażenia się koronawirusem. Źródłem zarażenia mógł być ojciec redemptorysta z Braniewa, który przewodniczył odpustowi w parafii św. Leonarda w Łopacinie, w dekanacie ciechanowskim wschodnim" – poinformowała Kuria Diecezjalna Płocka.

Reklama

Jak wyjaśniono w komunikacie, zakonnik redemptorysta, który przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii św. Leonarda w Łopacinie, gmina Sońsk, uzyskał dodatni wynik badania SARS-CoV-2 i znajduje się pod nadzorem sanepidu w Braniewie.

"Sanepid w Ciechanowie ustala obecnie wiernych, którzy mieli kontakt z tym duchownym. W tym gronie byli m.in. proboszczowie sąsiednich parafii Gąsocin i Sońsk" – podała kuria.

Podkreśliła, przy tym, że państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Ciechanowie zwrócił się do osób, które 30 i 31 maja uczestniczyły w odpuście w parafii Łopacin "i miały bliski kontakt z redemptorystą – odległość do 2 metrów, np. spowiedź, przyjęcie eucharystii" – o niezwłoczny kontakt pod numerami telefonów: (23) 672-33-13, 506-126-118, 608-361-172. W informacji zwrócono uwagę, że "osoby takie powinny poddać się kwarantannie".

"Nie jest to jedyny przypadek konieczności kwarantanny na terenie diecezji płockiej, ale mogło po raz pierwszy dojść do zarażenia się w kościele, w czasie uczestniczenia w kulcie religijnym" – zaznaczyła w komunikacie kuria