"Trzech proboszczów w diecezji płockiej poddało się kwarantannie w związku z możliwością zarażenia się koronawirusem. Źródłem zarażenia mógł być ojciec redemptorysta z Braniewa, który przewodniczył odpustowi w parafii św. Leonarda w Łopacinie, w dekanacie ciechanowskim wschodnim" – poinformowała Kuria Diecezjalna Płocka.

Reklama

Jak wyjaśniono w komunikacie, zakonnik redemptorysta, który przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii św. Leonarda w Łopacinie, gmina Sońsk, uzyskał dodatni wynik badania SARS-CoV-2 i znajduje się pod nadzorem sanepidu w Braniewie.

"Sanepid w Ciechanowie ustala obecnie wiernych, którzy mieli kontakt z tym duchownym. W tym gronie byli m.in. proboszczowie sąsiednich parafii Gąsocin i Sońsk" – podała kuria.

Podkreśliła, przy tym, że państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Ciechanowie zwrócił się do osób, które 30 i 31 maja uczestniczyły w odpuście w parafii Łopacin "i miały bliski kontakt z redemptorystą – odległość do 2 metrów, np. spowiedź, przyjęcie eucharystii" – o niezwłoczny kontakt pod numerami telefonów: (23) 672-33-13, 506-126-118, 608-361-172. W informacji zwrócono uwagę, że "osoby takie powinny poddać się kwarantannie".

Reklama

"Nie jest to jedyny przypadek konieczności kwarantanny na terenie diecezji płockiej, ale mogło po raz pierwszy dojść do zarażenia się w kościele, w czasie uczestniczenia w kulcie religijnym" – zaznaczyła w komunikacie kuria