Na weselu w Kotfinie w pow. przysuskim bawiło się 6 czerwca ok. 130 osób – większość z nich, w tym młoda para, pochodziło z leżącego w woj. łódzkim pow. opoczyńskiego. Gdy niedługo po imprezie zachorował jeden z gości, okazało się, że przyczyną choroby jest SARS-CoV-2 i zagrożeni zakażeniem są wszyscy weselnicy.

Reklama

W sumie badaniami pod kątem koronawirusa objęliśmy 98 osób. Obecnie testowana jest ostatnia grupa – ostateczne wyniki uzyskamy w czwartek. Do tej pory zakażenie wykryto u 13 osób, w tym u jednego dziecka w wieku przedszkolnym, dlatego badania prowadzone są także w przedszkolu. Również ich wynik będzie w czwartek – poinformowała we wtorek powiatowa inspektor sanitarna w Opocznie Marianna Rożej.

W powiecie opoczyńskim od początku epidemii zanotowano 313 zakażonych osób, z czego wyzdrowiały 183 osoby. Zanotowano też 15 zgonów, byli to m.in pensjonariusze ewakuowanego po Wielkanocy domu pomocy społecznej w Drzewicy. Obecnie kwarantannie w powiecie opoczyńskim poddanych jest 607 osób.

Zrobiło się ciepło, zaczęły się towarzyskie spotkania, grillowanie, wesela, komunie – i to odbija się w statystykach zakażeń. W kwietniu w opoczyńskim nie mieliśmy żadnych przypadków koronawirusa. Niestety, mam wrażenie, że ominęliśmy etap pośredni w odchodzeniu od maksymalnej izolacji do całkowitego wyluzowania. Przypominam, że nadal należy nosić maseczki w sklepach, w zamkniętych miejscach publicznych, trzymać zalecany dystans 2 metrów, np. w kościele. Moim zdaniem to jeszcze nie jest czas na wesela na 130 osób, lepiej spotykać się w mniejszym gronie najbliższej rodziny – podkreśliła Rożej.

roje kolejnych gości weselnych zakażonych koronawirusem

U trzech kolejnych osób, które uczestniczyły w przyjęciu weselnym, potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowały PAP w czwartek warmińsko-mazurskie służby sanitarne. Wcześniej dodatnie wyniki badań stwierdzono u siedmiu gości weselnych z Olsztyna.

Wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko poinformował PAP, że w czwartek po południu potwierdzono dodatnie wyniki badań w kierunku koronawirusa u trzech mieszkańców powiatu ełckiego. Jak mówił, są to uczestnicy przyjęcia weselnego, które odbywało się 6 i 7 czerwca w jednej z miejscowości woj. podlaskiego.

Od wtorku zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wykryto u siedmiu osób z Olsztyna, które bawiły się na tym samym weselu.

Sanepid ustalił pełną listę i dotarł do innych gości weselnych, od których pobrano próbki do badań. W feralnym przyjęciu brało udział 60 osób, w tym mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i Warszawy.

W ocenie służb sanitarnych, uwagę zwraca wysoki wskaźnik zakażeń, do których doszło podczas tej imprezy - np. spośród dziewięciu gości weselnych z Olsztyna u siedmiu wykryto zakażenie koronawirusem, a tylko dwie osoby mają ujemne wyniki testów. Osoby z dodatnimi wynikami przechodzą zakażenie bezobjawowo.

Do czwartku na Warmii i Mazurach wirusa SARS-CoV-2 wykryto w sumie u 207 osób. Od początku pandemii w regionie zmarł jeden z chorych, a 170 zakażonych wyzdrowiało.