Uroczystość odbędzie się 22 czerwca w kościele św. Wojciecha w Wiązownej w woj. mazowieckim. Mszę św. o godz. 15.00 odprawi przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. W czasie liturgii środowisko medyczne będzie modliło się za pielęgniarki, które wykonując zawód w czasie pandemii COVID-19, zachorowały i straciły życie. Będą polecane za wstawiennictwem bł. Hanny Chrzanowskiej – poinformowała PAP Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.

Reklama

Dodano, że pielęgniarki, które wykonując zawód w czasie epidemii zachorowały i straciły życie, zostaną odznaczone przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych najwyższym wyróżnieniem samorządu – statuetką Cierpiącym Przywrócić Nadzieję.

Przypomniano, że Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego i bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły.

Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła życie osobiste, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa – zaznaczono.

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej odbyła się 28 kwietnia 2018 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przewodniczył jej papieski legat kard. Angelo Amato, który w homilii nazwał Hannę Chrzanowską "latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu".