W związku z nowym ogniskiem koronawirusa w powiecie sejneńskim część członków obwodowych komisji wyborczych w gminie Giby nie może uczestniczyć w pracach komisji, gdyż są na kwarantannie, zaś kilka osób zrezygnowało z pracy.

Reklama

Wybory prezydenckie mają odbyć się w najbliższą niedzielę, 28 czerwca. Na terenie gminy Giby mieszkańcy mają głosować w pięciu obwodach. W każdej komisji może być maksymalnie od 7 do 9 członków, minimalnie trzech członków. W środę rano brakowało osób do pracy.

Jednak jak poinformował dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Suwałkach Alicja Rynkiewicz-Dąbek, w środę zgłosiły się do pracy nowe osoby. W komisjach będzie od 5 do 7 członków.

Ognisko koronawirusa w powiecie sejneńskim powstało w czasie wesela, które odbyło się 6 czerwca w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Gibach. Na weselu było ok. 60 osób.

Reklama

Pierwszymi zakażonymi osobami była radna gminy Giby i jej maż, urzędnik powiatowy. 10 czerwca odbyła się sesja rady gminy Giby, na której była obecna radna. Wtedy nie wiedziała jeszcze o zakażeniu. Na sesji było wówczas 13 radnych, kilku urzędników, sołtysi oraz przedstawiciele policji, straży granicznej i starostwa powiatowego w Sejnach.

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sejnach obecnie w kwarantannie przebywa 101 osób, w tym samorządowcy, urzędnicy i pracownicy instytucji gminnych i państwowych. Wszyscy są poddawani testom na obecność COVID-19. Dotąd dziewięć osób ma pozytywne wyniki.

Z tego powodu zamknięty jest dla mieszkańców Urząd Gminy Giby. Wójt gminy Robert Bagiński jest zarażony koronawirusem, a sekretarz, skarbnik gminy i kilku urzędników przebywa w kwarantannie.