Dla rozwiania wątpliwości co do stanu zaawansowania procedury administracyjnej mającej na celu wpis do rejestru zabytków mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim, zdecydowaliśmy się na opublikowanie decyzji kończącej postępowanie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie. Decyzja wprowadzona została do obiegu prawnego; nie jest prawomocna - czytamy w komunikacie Daniela Gibskiego, zastępcy Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Reklama

Ponad 100-letni most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim (Dolnośląskie) ma być wykorzystany przez hollywoodzkich filmowców. Według lokalnych mediów w produkcji Amerykanów ma zagrać Tom Cruise, a most na potrzeby jednej ze scen ma zostać wysadzony. Polska firma biorąca udział w tej produkcji nie potwierdza tych informacji.

Do kwestii wyburzenia mostu w Pilchowicach odniosła się na początku sierpnia na Twitterze wiceminister kultury, Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin. Jak zapewniła, dzięki nowelizacji z 2017 roku od momentu wszczęcia postępowania w sprawie wpisu obiektu do rejestru zabytków most pozostaje pod ścisłą ochroną. „Dlatego obawy o wyburzenie są bezprzedmiotowe" – stwierdziła.

Na moście trwają obecnie zdjęcia do innej filmowej produkcji"Republiki dzieci" Jana Jakuba Kolskiego. W polskim obrazie także jedna ze scen zakłada zniszczenie przeprawy. W tym przypadku będą to jednak tylko komputerowe efekty specjalne - podaje "Gazeta Wrocławska".

Reklama