Jak poinformował aspirant Grzegorz Nowak z zawierciańskiej straży pożarnej, zgłoszenie o wybuchu gazu wpłynęło przed godz. 19. z miejscowości Pradły w gminie Kroczyce, nieopodal Zawiercia.

Reklama

Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do wybuchu gazu na jednej z posesji. Po dojeździe zastępów na miejsce ustalono, że wybuch nastąpił w jednym z wolno stojących budynków gospodarczych – relacjonował strażak.

Wskutek wybuchu poszkodowane zostały trzy osoby: dwaj mężczyźni oraz 10-letnie dziecko; cała trójka została przetransportowana śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali.

Głównie były to oparzenia drugiego stopnia znacznych powierzchni ciała. Zaraz po przyjeździe naszych zastępów na miejscu było pogotowie i te osoby zostały przekazane ratownikom – wskazał Nowak.

Strażacy stwierdzili, że do budynku gospodarczego nie była doprowadzona sieć gazowa; na razie nie wiadomo jednak, czy wybuchł gaz z butli czy np. zbiornik samochodowy.

Po zabraniu rannych przez śmigłowce ratownicze strażacy – w sile siedmiu zastępów – przystąpili do prac rozbiórkowych, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia przed dalszymi uszkodzeniami. Działania podjęły też policja i nadzór budowlany.